سایر مقالات مجله خبری را از دست ندهید :

راهنمای خرید هدفون ، هندزفری و هدست


ضدعفونی‌کردن موبایل

کرونا یک ویروس خطرناک است که سرعت انتقال آن از انسانی به انسان دیگر بسیار زیاد است. اولین و مهمترین توصیه ما به شما در ایام تعطیلات نوروز و حتی پس از آن این است که حتی الامکان در منزل بمانید و از انجام هرگونه سفرهای غیر ضروری اجتناب کنید. 

اما گاهی اوقات مجبور هستیم که به بیرون از خانه برویم.در این شرایط ناچاریم موارد ایمنی و بهداشتی را با جدیت رعایت کرده و مانع از ابتلای خود و یا دیگران شویم. یکی از راهکار های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ، ضدعفونی کردن وسایل پر مصرف مثل گوشی موبایل است. با رعایت نکاتی که در ادامه خواهیم گفت ، خطر ابتلا به این ویروس مرگ بار را کاهش دهید . بنابراین با دیجی جانبی همراه باشید :

بهترین کار این است که پیش از هربار استفاده از موبایلدست‌های خود را با آب و صابون بشویید یا با ژل ضدعفونی‌کننده ضدعفونی کنید. همچنین در مکان‌های آلوده مانند سرویس بهداشتی یا وسایل نقلیه‌ی عمومی از گوشی موبایل استفاده نکنید.

  • قاب موبایل را جدا و تمیز کنید.

قاب پلاستیکی: با استفاده از محلول‌های خانگی یا آب و صابون

قاب سیلیکونی: پارچه را به محلول آب و صابون آغشته کنید و روی آن بکشید.

قاب چوبی: دو واحد آب را با یک واحد سرکه مخلوط کنید و پارچه‌ی آغشته به این محلول را روی قاب بکشید.

قاب چرمی: محلول آب و صابون ملایم را با پارچه روی آن بکشید و سپس با پارچه‌ی تمیز دیگری آن را خشک کنید.

  •  با استفاده از دستمال نرم و تمیز (از جنس میکروفایبر)، محلول آب و صابون را روی تمامی سطوح پشت و روی گوشی بکشید.
  • لنز دوربین و سایر منافذ مانند ورودی‌ها را به‌خوبی تمیز کنید. توجه کنید آب وارد پورت‌های ورودی شارژر یا هدفون نشود.
  • برای ضدعفونی‌کردن گوشی با الکل، از الکل‌های بیش از ۵۰ درصد استفاده نکنید؛ زیرا به کیفیت صفحه‌نمایش آسیب جدی وارد می‌کنند و ممکن است حسگر اثرانگشت را از بین ببرد و باعث بروز اختلال شود.
  • بعد از تمیز و ضدعفونی‌کردن گوشی با الکل یا محلول آب و صابون، رطوبت آن را با دستمال نرم و خشک بگیرید.
  • قبل از جا انداختن قاب، آن را به‌خوبی خشک کنید.
  • بعد از اتمام کار، دست‌های خود را به‌درستی با آب و صابون بشویید.


از روش های ضد عفونی کردن موبایل می توان به پدهای الکلی اشاره کرد که بیشتر برای تزریق کاربرد دارند، با مراجعه به داروخانه می توانید اقدام به تهیه آن کنید. در غیر اینصورت خودتان می توانید با استفاده از یک دستمال کاغذی ضخیم، آب و الکل، نسخه خانگی آنرا درست کنید. توجه داشته باشید که صرفا جهت مرطوب کردن دستمال می باشد و نباید بصورت کامل خیس خیس باشد! توجه داشته باشید که در ظرف باید 60% آب و 40% الکل ایزوپروپیل بریزید و سپس مخلوط کنید و از آن استفاده کنید.

اما اپل توصیه نمی کنید که برا ضد عفونی کردن محصولاتش از الکل یا پدهای الکلی استفاده کنید چرا که می تواند به آن آسیب برساند. از این رو اگر گوشی یا تبلت شما برای شرکت اپل است، توصیه می شود از این روش استفاده نکنید. برای تمیز کردن هم پارچه را به میزان کمی با محلول ترکیب کنید و سپس با یک گوشه پارچه اقدام به ضد عفونی کردن گوشی و با گوشه دیگر اقدام به خشک کردن روطبت موجود کنید.